Manyetik Rezonans (MR)

Manyetik Rezonans (MR)


Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) Nedir ?

İnsan vücuduna zarar vermeksizin vücudun kesitsel olarak görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir. MR cihazı vücudun içine girebileceği büyüklükte bir mıknatıs ve özel sargılardan oluşmaktadır. Bu inceleme tekniğinde radyofrekans dalgaları kullanılır. İncelenmesi istenen bölgeye yerleştirilen yüzey bobinlerinden bilgi toplanılarak görüntü oluşturulur.

MR Tetkiki Öncesi Bilinmesi Gerekenler;

Manyetik rezonans görüntülemenin normal koşullarda insan sağlığına zararlı etkisi yoktur ancak güçlü manyetik alan ve RF dalgası aşağıda bahsedilen bazı özel durumlarda insan sağlığı için sakıncalı olabilmektedir.

MR odasında çok güçlü bir mıknatıs bulunmaktadır. Bu odaya girmeden önce vücudunuzda operasyonla yerleştirilmiş ya da kaza (ateşli silahla yaralanma vb) sonucu herhangi bir metal cisim olup olmadığını bilmeniz ve bizlere bildirmeniz gerekmektedir.

Gebeler için MRG tetkikinin bilinen veya kanıtlanmış sakıncası olmamakla birlikte, önlem olarak özellikle gebeliğin ilk üç ayında MRG tetkiki yapılması acil koşullar dışında önerilmemektedir.

Tetkik öncesi hasta üzerindeki tüm metal cisimleri çıkartmalıdır. MR odasında bulunan metaller MR cihazı tarafından çekilerek yaralanmalara neden olabilir.

Cep telefonu, manyetik şeritli kartlar (banka kartları) , kol saati, harici işitme cihazı gibi eşyalar manyetik alan içinde bozulmaktadırlar.

Bazı durumlarda MRG tetkiki sırasında damardan kontrast madde verilerek daha ileri tanısal bilgi sağlanmaktadır. Bu nedenle herhangi bir maddeye ya da ilaca karşı alerjisi olan hastalarımız bunu çekim öncesi yetkililere bildirmelidir. Bebek emziren annelere gerek görülmesi durumunda kontrast madde verilebilinir ancak verilen kontrast maddenin çok az bir kısmı süt ile bebeğe geçmektedir.

MRG çekim öncesi herhangi bir perhiz yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

Vücudunda Kalp Pili Bulunan Hastalar kesinlikle MR cihazına ve ortamına giremezler. Aynı şekilde kohlear implantlı, nöral stimulator implantlı hastalar bu tetkike giremezler. Bazı eski tip yapay kalp kapağına sahip hastalarda bu tetkike alınmazlar.